ABSTRAKT
W laboratorium używa się wielu różnych przyrządów do pomiaru uziarnienia materiałów mineralnych. Stąd pytanie, czy istnieje możliwość wykonywania takich pomiarów również w trakcie produkcji, a także cz możliwa jest stała kontrola i nadzór nad danym procesem. Możliwości takie dają optoelektroniczne przyrządy pomiarowe, które można dowolnie przystosowywać do warunków produkcji.
POBIERZ ARTYKUŁ
AUTORZY
Stanisław Kamiński, KAMIKA Instruments
DZIEDZINA
PRZYRZĄD
SŁOWA KLUCZOWE
uziarnienie, granulacja, krzywa uziarnienia, materiały mineralne, pomiary "on-line", "by pass"
ŹRÓDŁO
Powder&Bulk nr 3-4 (15-16), maj-czerwiec 2011, str. 44, ISSN 1899-2021
ARTYKUŁ
Rozwój optycznych metod pomiarowych pozwala obecnie zastąpić żmudne pomiary manualne. Dla pomiarów laboratoryjnych istnieje cała gama przyrządów pomiarowych, które mogą mierzyć drobne cząstki i kamienie od 0,5 μm do 100 mm. Wyniki z poszczególnych przyrządów można sumować ze sobą, żeby otrzymać krzywą uziarnienia liczącą kilkadziesiąt punktów pomiarowych, od najmniejszych do największych cząstek. Komputery przypisane do każdego z przyrządów pozwalają na ocenę tych krzywych uziarnienia zgodnie z dowolnymi normami opisującymi surowce mineralne. Uzyskany wynik krzywej rozkładu uziarnienia może być natychmiast automatycznie rozesłany w sieci internetowej.
Obecnie tworzone są projekty: jak techniką pomiarów laboratoryjnych przetworzyć na technikę pomiarów przemysłowych „on-line (OL). Urządzenia pomiarowe muszą się wówczas znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie młynów, kruszarek lub stałych maszyn transportowych.
Dla wykonania pomiarów można pobierać próbki produkowanego materiału okresowo lub ciągle przy użyciu rozwiązania „by pas” (BP). Pobierane okresowo próbki surowców mineralnych zawsze mogą stwarzać niebezpieczeństwo braku reprezentatywności. Prawidłowo zbudowany BP, który w sposób ciągły odbiera ziarnisty materiał mineralny, jest lepszy, ale bardzo trudny do wykonania, szczególnie dlatego, że w obecnie użytkowanych maszynach, nie przewidziano miejsca na zabudowę takiego urządzenia. Przebudowa zaś istniejących urządzeń sortujących lub przeróbczych jest trudna i kosztowna, ale możliwa do wykonania.
Produkowane obecnie laboratoryjne urządzenia pomiarowe typu optyczno-elektronicznych systemów pomiarowych mogą być stosunkowo szybko i TANIO przekształcone i przystosowane do pomiarów ciągłych przy użyciu BP. Przetworzonymi wynikami pomiarów w postaci odpowiednich sygnałów elektrycznych można będzie sterować maszynami przeróbczymi dla uzyskania odpowiednich właściwości surowców mineralnych. Takie pomiary mogą również służyć do mieszania w odpowiednich proporcjach różnych surowców mineralnych dla otrzymania np. mieszanek asfaltowych. Typowym rozwiązaniem konstrukcyjnym może być schemat BP opisany na Rys. 1.
Rys. 1 Schemat "by pass"
Pod zwężającą rurą (1) umieszcza się stożek (2), który zamocowany jest do dalszego ciągu rur (3) transportujących surowiec mineralny. Przy podstawie stożka umieszczony jest wlot BP (4), który pobiera pewną część materiału w stosunku
d⁄(πD≈0,005)
BP (4) kieruje materiał poza rurociąg do przyrządu pomiarowego (5), który połączony jest z elektronicznym blokiem pomiarowym (6) i komputerem (7).
Podsumowując powyższe rozważania można stwierdzić, że do odpowiednio przygotowanych BP zawsze jakieś urządzenie pomiarowe się znajdzie i przy pomocy optyczno-elektroniczego urządzenia wyposażonego w minikomputer można będzie sterować produkcją materiałów mineralnych.
Dla przykładu podajemy urządzenia przystosowane do pomiarów on-line przy stosowaniu odpowiednich BP.
Analizator IPS UA – Zakres pomiaru: 0,5 – 2000 μm
Analizator AWK C – zakres pomiaru: 0,5 – 25 mm
Analizator AWK B – zakres pomiaru: 2 - 100 mm
Opis analizatorów można znaleźć na stronie www.kamika.pl po kliknięciu na zdjęcie przyrządu
Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm"' udzieloną przez PFR S.A
Wszelkie prawa zastrzeżone KAMIKA 2024, Projekt strony internetowej JL
+48 (22) 666 93 32
+48 (22) 666 85 68
ul. A. Kocjana 15
01-473 Warszawa