Metoda pomiarowa wykorzystywana w analizatorach firmy KAMIKA Instruments bazuje na teorii optyki geometrycznej i polega na pomiarze cząstek w równoległej wiązce światła. Analizowane cząstki poruszające się w powietrzu lub cieczy powodują, na skutek zjawiska rozproszenia/ osłabienie strumienia świetlnego odbieranego przez fotodiodę. Miarą wielkości tego osłabienia jest amplituda sygnału elektrycznego uformowanego przez układ elektroniczny. Amplituda impulsu odpowiada maksymalnemu wymiarowi cząstki w kalibracji sferycznej. Po kalibracji sitowej zgodnej z metodą Elsieve, zbiór cząstek może być przedstawiony zgodnie z tradycyjną metodą pomiaru na sitach mechanicznych. Stosowaną przez nas zasadę pomiaru w skolimowanej wiązce światła przedstawiono na poniższym rysunku.
Przestrzeń pomiarowa czujnika jest ukształtowana przez układy optyczne A, B do których z nadajnika emitowane jest światło w zakresie bliskiej podczerwieni. Rozmiar przestrzeni pomiarowej może być dobrany do konkretnych potrzeb, dlatego też możemy mierzyć dowolnie duże cząstki.
W metodzie KAMIKA mierzone są wszystkie cząstki z próbki. Dzięki temu wyniki pomiaru są rzeczywiste i uwzględniają w rozkładzie każdą, nawet największą cząstkę. Pomiar jest szybki, cyfrowy - mierzona jest cząstka po cząstce.
Obróbkę sygnału realizujemy przy pomocy techniki cyfrowej używając przetwornika analogowo-cyfrowego o częstotliwości do 12 MHz. Każda cząstka, poruszająca się w przestrzeni pomiarowej, skanowana jest od kilkunastu do kilkuset razy w zależności od swojej wielkości. Przy takiej częstotliwości przetwornika można z dokładnością do 1,5% określić amplitudę impulsu, co jest równoznaczne z dokładnością pomiaru wielkości (maksymalnego wymiaru) cząstki.
Wszystkie przyrządy wyposażone są w urządzenia do automatycznej rejestracji i archiwizacji wyników pomiarów do dalszych analiz i porównań.
Przyjazne oprogramowanie
Wykres - udział objętościowy zmierzonej próbki (a). Rozkład frakcji wg zadanych sit z uwzględnieniem wartości granicznych (b). |
a) | b) |
Graficzne (c) i tabelaryczne (d) przedstawienie rozkładu cząstek mierzonych w trzech wymiarach |
c) | d) |
Wszelkie prawa zastrzeżone KAMIKA 2024, Projekt strony internetowej JL
+48 (22) 666 93 32
+48 (22) 666 85 68
ul. A. Kocjana 15
01-473 Warszawa